Archibald “Rocky” Morrison

Performance Consultant

Rocky Morrison is from Enumclaw Washington and attended Central Washington University from 1978-1981 graduating with a BA in Economics.  He was commissioned a 2nd Lt in December 1981 and went through The Basic School (TBS) from April 1982 to September 1982.  He entered flight school in December 1982 at NAS Whiting Field and was designated a Naval Aviator in August 1984 at NAS Beeville, TX.  Rocky was assigned to fly F-4s and was sent to VMFAT 101, in Yuma, Arizona from September 1984 to August 1985.  Rocky was transferred to the “Death Angels” of VMFA 235, MCAS Kaneohe Bay, Hawaii from September 1985 until June 1988.  While a “Death Angel” Rocky attended the Navy Fighter Weapons School (Top Gun) in Oct 1987.  In June 1988, he was promoted to Captain, selected and attended Amphibious Warfare School (AWS) from 1988-89. After attending he transitioned to F/A 18s and completed training in February1990.

Rocky was assigned to the “Fighting Shamrocks” of VMFA 333 in March1990 at MCAS Beaufort, South Carolina.  The squadron was deployed for the first gulf war and Rocky spent 9 months In Bahrain, flying in “Operation Desert Shield/Desert Storm”, where he flew 43 combat sorties.  Post Desert Storm he was assigned to the “Sharp Shooters” of VMFAT 101, MCAS El Toro, California, as an Fleet Replacement Squadron instructor from April 1992 until June1995.  While there Rocky was promoted to Major and became the Operations Officer.  He was selected for and attended Intermediate Level School (ILS) at the Naval War College, Newport, Rhode Island, where he received a MA in National Security and Strategy in June 1996.

Rocky transferred back to California and was assigned to I Marine Expeditionary Force (MEF), as a Central Command air planner and targeting officer from 1996-1998.  He deployed again to the Persian Gulf for 3 months in spring 1998 during Operation Desert Fox.  Post deployment he was assigned in July 1998 as the Executive Officer “The World Famous Red Devils” of VMFA 232 and promoted to Lieutenant Colonel.  In June 2000 Rocky was assigned as the Commanding Officer of the “Bats” of VMFA 242 until December 2001. Rocky was selected for Top Level School (TLS) in spring 2002 and attended the “Hoover Institute” at Stanford University, as a National Security Fellow from August 2002 to June 2003.

Rocky returned to 3D Marine Aircraft Wing (MAW) as the Inspector General (IG), promoted to Colonel in June 2004.  Due to operational demands and increased accident rates, he was hand selected to be Director of Safety and Standardization (DOSS). He was deployed to Iraq in November of 2004 until April 2005 in support of “Operation Iraqi Freedom” where he flew an addition 18 combat sorties. In the summer of 2005, Rocky was assigned as the Commanding Officer of the Navy Reserve Officer Training Corps (NROTC) at the University of Southern California (USC) and the University of California at Los Angeles (UCLA).  He retired from active duty in January 2009 with 3600 flight hours.  He has two children, Glynnis 19 and Archie 17.  His decorations include; Legion of Merit, Meritorious Service Medal (3), 6 Air Medals awards with 1 combat V, Navy Commendation Medal (2) and numerous campaign and unit awards.

Rocky currently works as a coach for Check-6.